FAQ – czyli najczęściej pojawiające się pytania wraz z odpowiedziami.
Po co mam stosować Style, skoro wygląd dokumentu mogę określić w samym HTMLu (<font size> <body bgcolor> itp.)?
Owszem, w HTMLu można definiować wygląd dokumentu, ale nie w takim stopniu jak w CSS. W HTMLu ustali się kolor i wielkość czcionki, kolor tła itp., ale nie można pokolorować suwaków, zrobić podświetlanych linków, upiększyć formularza… Ponadto stosując CSS można utworzyć zewnętrzny arkusz stylu i, poprzez drobną jego modyfikację, zmienić wygląd wszystkich podstron swojej witryny! Takie rzeczy nie są w HTMLu możliwe.
Co to jest „kaskadowość” i „dziedziczenie”?
Te terminy zostały dokładnie omówione w artykule „Dwa ważne pojęcia”.
Dlaczego nie działają zdefiniowane przeze mnie kolory scrollbarów?
Przyczyn może być kilka:
1) Kolorowanie suwaków nie wchodzi w skład specyfikacji CSS, jest jedynie rozszerzeniem Internet Explorera. Zapewne używasz innej przeglądarki.
2) Przyczyną może być niepoprawny prolog w dokumencie. Ponieważ kolorowe scrollbary są tylko rozszerzeniem Internet Explorera, aby były poprawnie interpretowane prolog na stronie musi być ustawiony jako tzm. „przejściowy”:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC „-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN”> |
3) Jako selektor został ustawiony FRAME bądź IFRAME. Ponieważ do ramek wczytywany jest inny dokument, kolory suwaków muszą być zdefiniowane we wczytywanej stronie – wtedy ramki będą miały odpowiednie scroll’e.
Jak powinna wyglądać zawartość zewnętrznego pliku .css? Czy muszą być tam znaczniki <style> i </style> ?
Nie, zewnętrzny arkusz nie powinien zawierać żadnych znaczników ani komentarzy. Jest w nim miejsce jedynie na definicje Stylów. Selektor {cecha:wartość}
Testowałem swoją stronę w kilku przeglądarkach i niestety w niektórych wyświetla się niezbyt estetyczny margines. Próbowałem już chyba wszystkiego i nic nie daje zamierzonego efektu. Jak więc usunąć ów margines?
Przeglądarka standardowo nadaje stronie margines, za który w CSS odpowiada cecha margin. Teoretycznie wystarczy więc napisać dla body margin:0px; ( body {margin:0px;} ) i marginesów nie będzie. Jednak Opera zgodnie z zaleceniami W3C nadaje stronie margines w postaci padding (czyli margines wewnętrzny), tak więc aby pozbyć się go we wszystkich przeglądarkach trzeba użyć zarówno margin jak i padding:
body {margin:0px; padding:0px;} |
Czy w Stylach można umieszczać komentarze?
Tak. Zazwyczaj nie jest to potrzebne, ale przy większych arkuszach może pomóc zorientować się „co i jak”. Komentarz rozpoczyna się ukośnikiem i gwiazdką ( /* ), a kończy gwiazdką i ukośnikiem ( */ )
/* komentarz, tutaj jego treść… */ |
Wiem, że na stronach nie stosuje się niestandardowych czcionek, dlatego zadeklarowałem jako font Arial. Mimo to, na komputerze kolegi nie wyświetlają się polskie znaki (kodowanie jest w porządku). Dlaczego tak się dzieje?
Dlatego, że ta sama czcionka (w tym przypadku Arial) w innej wersji Windowsa nazywa się Arial CE, Arial zaś w danym Windowsie nie ma polskich znaków. Podobnie rzecz się ma z kilkoma innymi czcionkami. Po prostu trzeba napisać:
p {font-family:’Arial CE’, Arial} |
Taki kod spowoduje, że przeglądarka będzie szukała czcionki Arial CE, która ma polskie znaki. Jeżeli jej nie znajdzie, skorzysta z następnej zadeklarowanej, w tym przypadku Arial. Jeżeli użytkownik nie dysponuje czcionką Arial CE oznacza to, że w jego Windowsie Arial ma polskie znaki. Jeżeli zaś nie ma, wtedy na pewno będzie miał font pt. Arial CE – i przeglądarka skorzysta z niego.
Z pozoru ogromny problem jest tak naprawdę banalny, ale nie każdy o tym wie…