Coraz więcej firm z sektora MŚP decyduje się sięgnąć po systemy ERP. Te rozbudowane platformy ułatwiają zarządzanie obiegiem informacji w firmie i wspierają większość obszarów funkcjonowania Twojej organizacji. Raz wdrożony system ERP może automatyzować powtarzalne czynności, a także pomaga w podejmowanie decyzji biznesowych. Ile kosztuje system ERP?
Kiedy warto zainteresować się systemem ERP?
Zadaniem systemów klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) jest obsługa podstawowych procesów biznesowych. Często jednak przedsiębiorcy są przekonani, że wdrożeniem systemu ERP interesują się przede wszystkim rynkowi liderzy i spółki działające na wielu rynkach. Tymczasem kompletna usługa wdrożeniowa przynosi już wymierne korzyści w mniejszych przedsiębiorstwach.
Co może przekonać firmę do wdrożenia ERP?
Modułowa konstrukcja sprawia, że nie ma potrzeby dokonywania ogromnej inwestycji początkowej, ponieważ wdrożenie ERP uwzględnia przede wszystkim te elementy, które usuwają różnego rodzaju „wąskie gardła” w organizacji. Kiedy warto zacząć rozmawiać o systemach ERP z dostawcą oprogramowania?
- myślisz o wprowadzeniu innowacji w firmie i wyprzedzeniu konkurencji,
- chcesz zapewnić wymianę aktualnych informacji między działami,
- firma traci z uwagi na brak kompletu danych,
- chcesz zwiększyć obroty przedsiębiorstwa,
- planujesz istotnie rozszerzać kadrę,
- firma posiada zewnętrzną księgowość i chce ją zintegrować z systemem,
- myślisz o integracji systemów operacyjnych.
Zasadniczym celem wdrożenia oprogramowania ERP jest zapewnienie, aby organizacja działała sprawniej i generowała wyższe zyski przy niższych kosztach operacyjnych.
Jakie korzyści daje wdrożenie systemu ERP?
Korzystanie z systemu ERP pozwala przede wszystkim na uporządkowanie procesów biznesowych. Mogą być to procesy związane z takimi obszarami, jak:
- HR,
- księgowość,
- dział zamówień,
- dział produkcji,
- magazyn.
Najprawdopodobniej rozwój firmy wygeneruje w przyszłości konieczność wzbogacenia systemu o nowy zestaw funkcji kluczowych z punktu widzenia biznesu, ale na tym właśnie polega siła platform ERP. Funkcjonalności systemu mogą być personalizowane i dostosowane do potrzeb konkretnej firmy oraz specyfiki przedsiębiorstwa.
Kolejną zaletą jest możliwość uzyskania dostępu do najważniejszych wskaźników dotyczących działalności i reagowanie niezwłocznie, kiedy tylko pojawią się niepokojące symptomy.
Pamiętaj, że bazowanie na klasycznych rozwiązaniach, jak zwykłe arkusze kalkulacyjne może ograniczyć rozwój Twojej firmy. Skuteczność systemu ERP możesz oceniać po konkretnych efektach biznesowych oraz wzroście konkurencyjności przedsiębiorstwa. Z takim software’em możesz łatwo stworzyć wieloletnią strategię rozwoju organizacji. Pytanie brzmi, jaki jest koszt wdrożenia systemu ERP.
Ile kosztuje system ERP? Co składa się na koszty wdrożenia systemu ERP
Na całkowity koszt systemu ERP składa się wiele czynników, i przed podpisaniem umowy z dostawcą trzeba je wszystkie wziąć pod uwagę. Można podzielić je na cztery zasadnicze grupy:
- cena licencji na korzystanie z oprogramowania,
- koszt wdrożenia ERP obejmujący konsultacje, szkolenia pracowników, migrację danych oraz integrację systemów, uruchomienie systemu i testy,
- koszt integracji nowego ERP z innymi systemami,
- wydatki związane z rozwojem oprogramowania oraz aktualizacja oprogramowania.
W praktyce może pojawić się również koszt rozbudowy infrastruktury informatycznej przedsiębiorcy, jeżeli jest to niezbędne do sprawnej obsługi systemu ERP. Nie sięgaj po gotowy kalkulator ERP! Znacznie lepiej konsultować jego wdrożenie w odniesieniu do konkretów. To decyzja strategicznie istotna dla Twojej firmy.
Co wpływa na cenę nowego systemu ERP? Różne modele udostępniania systemów ERP
Koszt systemu zależy też od wielkości przedsiębiorstwa, liczby użytkowników systemu i liczby modułów oraz poziomu złożoności procesów. Oczywiście wycena może wyglądać inaczej, w zależności od tego, z jakim modelem licencjonowania masz do czynienia. Jeśli korzystasz z oprogramowania bazodanowego w modelu subskrypcyjnym, czy on-premise (brak konieczności uiszczania opłaty licencyjnej), zasady współpracy będą wyglądały inaczej. Niekiedy też dostawca systemu ERP dostarcza własną infrastrukturę IT. Takie rozwiązanie będą generować dodatkowe koszty.
Jeżeli Twoim celem jest zwiększenie efektywności biznesu, sprawdź możliwości systemu ERP HermesSQL od firmy Humansoft. Więcej informacji o nim znajdziesz pod adresem: https://humansoft.pl/system-erp/. Skontaktuj się ze specjalistami i ustal całkowite koszty inwestycji. Doradcy dopasują rozwiązanie do aktualnych potrzeb Twojej firmy.