Dlaczego dzieję się tak, że firmy tworzące przeglądarki internetowe wymyślają nowe znaczniki niezgodne ze specyfikacją języka HTML. Znaczniki takie działają poprawnie tylko na tych przeglądarkach do których zostały stworzone.
Wielu początkujących webmasterów (muszę się przyznać, że kiedyś także i ja) stosuje znaczniki które według specyfikacji HTMLa nie powinny znaleźć się na stronie internetowej. Nie ma się co dziwić, bo niby skąd ktoś kto rozpoczyna swoją przygodę z projektowaniem stron www może wiedzieć o niekorzystnym stosowaniu niektórych znaczników. Jednak każdy przed opublikowaniem strony internetowej nie wiedząc do końca czy zastosowane znaczniki są poprawne powinien przetestować ją na kilku najbardziej znanych przeglądarkach. Są to między innymi: Mozilla, Opera, Netscape Navigator, Firefox czy w końcu Internet Explorer, przeglądarkę tą wymieniłem na końcu ponieważ większość to właśnie w niej ogląda swoje strony.
Zacznijmy od znaczników najczęściej stosowanych, pamiętajmy jednak, że w innych przeglądarkach powodują nieoczekiwane efekty:
<marquee> Jakiś tekst </marquee> |
Jest to znacznik odpowiadający za poruszanie się tekstu i nie tylko ponieważ można za pomocą niego wprowadzić w ruch także obrazki. Tekst może być wyświetlany w różnych kierunkach a także z różną prędkością. Efekt jest następujący:
<body style=”scrollbar-base-color: kolor”> Ciało strony </body> |
Taki wpis w sekcji body spowoduje zmianę koloru suwaków w przeglądarce. Zmianę koloru suwaków możemy często spotkać surfując po internecie. Stosowanie takiego zapisu jest o tyle bezpieczne, ponieważ przeglądarki które nie interpretują takiego zapisu po prostu wyświetlą standardowy pasek przewijania.
<blink> Jakiś tekst </blink> |
Taki zapis spowoduje że tekst będzie migotał. Jest to ciekawy efekt jednak często nie interpretowany. Aby mieć pewność wyświetlania migotającego tekstu lepiej jest zastosować skrypt.
<table bordercolor=”kolor” border=”3″> … Zastosowanie bordercolor … </table> |
Atrybut ten zmienia kolor obramowania tabeli.
Zastosowanie border color |
<bgsound src=”ścieżka do pliku” loop=”liczba powtórzeń”> |
Spowoduje odtworzenie muzyki na stronie. Pamiętać jednak trzeba, że nie każdy może lubić daną muzykę dlatego powinniśmy internaucie dać prawo wyłączenia dźwięku.
Czytając ten artykuł możesz nie zobaczyć działania opisanych znaczników ponieważ nie są one standardem a więc przeglądarki nie muszą ich interpretować. Nie są to oczywiście wszystkie elementy języka HTML, które zostały stworzone dla konkretnych przeglądarek. Oczywiście nie zaleca się ich stosowania, chyba że wiemy co robimy i zdajemy sobie sprawę iż strona może być niepoprawnie wyświetlana. Na koniec mogę tylko powiedzieć żebyśmy stosowali się do specyfikacji tego języka. Jednak mimo to nie mamy stu procentowej pewności poprawnie wyświetlanej strony. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba testowanie na różnych przeglądarkach.