Henryk Batuta, fikcyjny komunista wymyślony przez grupkę prowokatorów, przetrwał w polskiej internetowej wikipedii aż 15 miesięcy. I nadal hasa po internecie, informuje Gazeta Wyborcza. był komunistą, członkiem KPP, uczestnikiem wojny domowej w Hiszpanii oraz więźniem obozu w Berezie Kartuskiej. Urodził się w 1897 roku w Odessie jako Izaak Apfelbaum. Pierwszy raz umarł w 1947 roku w trakcie walk z UPA pod Ustrzykami Górnymi. Drugi raz – 4 lutego 2006 roku, kiedy został usunięty z polskiej Wikipedii, największej encyklopedii w sieci, którą redagują internauci.
Fikcyjnego komunistycznego działacza wymyśliła 15 miesięcy temu grupka przyjaciół (każą się nazywać Armią Batuty), zirytowana tym, że warszawiacy bezrefleksyjnie podchodzą do nazw ulic, placów i osiedli.
Marek i jego koledzy 8 listopada 2004 r. wpisali Henryka Batutę do Wikipedii. Na końcu biogramu umieścili informację, że w Warszawie jest ulica nosząca jego nazwisko. Ku zaskoczeniu prowokatorów Henryk Batuta przetrwał w wikipedii aż 15 miesięcy. W tym czasie hasło skopiowali autorzy innych stron internetowych i dziś wyszukiwarka Google wylicza 115 miejsc w sieci, w których pojawia się fikcyjny rewolucjonista.
Biogram skopiowali m.in. autorzy niesławnej “listy Żydów i osób pochodzenia żydowskiego”, którzy umieścili Batutę obok największych znakomitości w kraju, a nawet dopisali od siebie, że “mordował katolików”.
Żeby uwiarygodnić postać, Armia Batuty umieściła odnośniki w innych hasłach. Na przykład w biogramie Ernesta Hemingwaya dopisała, że Batuta jako pierwowzór postaci Karkowa był “polskim akcentem” w powieści “Komu bije dzwon”. Informacja – jak podaje “Gazeta Wyborcza” – trafiła m.in. do serwisu Definicja.com.
Zobacz artykuł w Wikimedii:
Gazeta Wyborcza: