Na utracone domeny .eu jest sposób. Pojawiła się szansa dla polskich firm, które utraciły możliwość rejestracji swojej domeny .eu na jej odzyskanie. Na potrzebę klientów odpowiada polska firma, która wprowadziła obsługę prawną dla firm, które z różnych powodów przegrały walkę o domenę unijną.– Pierwszy etap walki o domeny .eu już się zakończył. Teraz nadszedł kolejny etap – odzyskiwania domen zarejestrowanych przez podmioty nie zawsze do tego uprawnione – mówi Arkadiusz Szczurowski, Prezes Zarządu Domeny.pl.
– Dzięki tej usłudze możemy odpowiedzieć na pytanie czy słusznie odmówiono rejestracji domeny lub czy nie została ona bezprawnie zarejestrowana, na podstawie wątpliwych dokumentów – dodaje.
Usługa ma ułatwić polskim przedsiębiorcom trudną walkę o swoje domeny przed Sądem Arbitrażowym (ADR) w czeskiej Pradze, który jako jedyny wyspecjalizowany organ może rozstrzygać spory dotyczące rejestracji domen .eu.
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że sądy powszechne w tej skomplikowanej problematyce na pograniczu prawa i technologii nie orientowały się zbyt dobrze a postępowanie przed nimi było długie i bardzo kosztowne.
Rozprawa przed Sądem Arbitrażowym, przed którym toczy się już ponad 100 spraw, pomoże wielu polskim firmom, które w większości zaspały fazę “bezpiecznej” rejestracji domen unijnych (faza Sunrise). Zaledwie kilka poważnych spółek giełdowych sfinalizowało pomyślnie rejestrację domen .eu.
– Zagraniczna lokalizacja Sądu Arbitrażowego, wymogi językowe i prawne mogą zniechęcać do walki o domenę. Dlatego całość spraw zostanie przejęta przez naszych specjalistów. Dla wielu firm własna domena .eu może okazać się zbyt cenna, aby tak po prosty zaniechać walki o nią. Często brak dobrej domeny oznacza rynkową śmierć dla firmy – tłumaczy Marcin Majerek z Domeny.pl.
Zgodnie z przepisami wystąpienie do ADR przeciwko innemu podmiotowi jest uzasadnione w przypadkach, gdy:
– nazwa zarejestrowanej domeny jest identyczna lub myląca z posiadanymi krajowymi lub wspólnotowymi znakami towarowymi, oznaczeniami geograficznymi i oznaczeniami przedsiębiorstwa,
– nazwa domeny została zarejestrowana przez jej właściciela bezprawnie albo bez uzasadnionego interesu domena została zarejestrowana lub używana jest w złej wierze (piractwo domenowe).