Kiedy lista słów kluczowych, pod które chcemy być wysoko w notowaniach wyszukiwarek została stworzona – najwyższy czas zastanowić się, jak osiągnąć ten cel. Rozwiązaniem jest stworzenie stron bogatych w słowa kluczowe, które zawierają dobrą treść.
W tym artykule skupimy się na stworzeniu właśnie takich stron – bogatych w słowa kluczowe. Zakładam, że masz podstawową wiedzę na temat różnych HTML tagów takich jak, Meta Keywords tag, nagłówki, Alt tagi, etc.
Title tag
Pierwszym i najważniejszym tagiem, który musi być wzięty pod uwagę jest Title. Powinno się zawsze zaczynać tytuł od słowa które jest najważniejsze w kwestii pozycjonowania w danym temacie. Pamiętajmy też o tym, że Title jest jedyną częścią strony, która na pewno będzie wyświetlona w wyszukiwarkach. Warto więc zadbać o jego atrakcyjność.
Tutaj jest tag, którego kiedyś użyłem: “Pozycjonowanie stron, zwiększymy zyski, znajdziemy klientów!”. Popatrzmy na ten Title tag – słowo kluczowe użyte jest na samym początku i też mówi nam o tym jak korzystne jest pozycjonowanie.
Oczywiście, że wszystkie tytuły strony nie muszą być takie jak w powyższym przykładzie. Title, którego używamy musi przede wszystkim odzwierciedlać kategorię do której należy strona. Jednakże powinno się przestrzegać zasad, które przedstawiłem.
Zalecana długość tego tagu wynosi od 6 do 12 słów.
Meta Description Tag
Meta Description tag jest wykorzystywany przez większość wyszukiwarek do wprowadzenia opisu strony w listingu wyszukiwarki. Tak samo jak Title tag, Description musi być bogaty w słowa kluczowe i atrakcyjny treściowo. Zasady Meta Description są mniej więcej takie same jak w tytule strony. Jednakże, zawartość tego tagu generalnie jest dłuższa od zawartości Title tagu:
Pozycjonowanie w wyszukiwarkach – u nas najtańsze i najbardziej jakościowe pozycjonowanie stron, zaopiekujemy się dobrą pozycją dla Twojej witryny!
Warto zaobserwować w jaki sposób powtórzone są słowa kluczowe. Także zwróć uwagę na zalety mówiące o tanich usługach, które od samego początku pozytywnie nastawiają użytkownika.
Meta Keywords Tag
Meta Keywords tag – z czasem – jest coraz mniej ważny w optymalizacji stron. Prawdę mówiąc, można osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych mając ten tag całkowicie pusty. W każdym razie, żeby być po bezpiecznej stronie należy wstawić kilka ważnych haseł do Meta Keywords. Co jest ważne, nie zapominajmy wstawić kilka różnych form i wariantów tych samych słów w tym znaczniku. Zasada w tym tagu jest bardzo prosta – nie powtarza się żadnego słowa kluczowego w Meta Keywords tagu więcej niż 3 razy. Tutaj jest przykładowy tag Keywords:
“Pozycjonowanie, optymalizacja, tanie pozycjonowanie, Skuteczna Optymalizacja, POZYCJONOWANIE STRON WWW”
Zauważ jak zaprezentowałem “optymalizacja”, tylko żeby rozdzielić takie same słowa kluczowe.
Ciało strony
Teraz podchodzimy do bieżącej części ciała strony (body). Zacznijmy ją od obrazka, przedstawiającego temat, który bezpośrednio odnosi się do strony. Możemy umieścić obraz na samej górze. W Alt tagu obrazka powinno znaleźć się słowo kluczowe. Można wpisać tam mnóstwo haseł, ale pierwsze i tak jest najważniejsze.
Kiedy już umieściliśmy obrazek, nadszedł czas na stworzenie nagłówka dla strony. Użyjmy znacznika H1 w tej kwestii. Jeszcze raz zamieścimy główne słowo kluczowe jednorazowo. Tak jak w Alt tagu można wstawić inne słowa kluczowe do nagłówka, ale muszą się one zaczynać od haseł, które uważamy za najbardziej ważne.
Nadszedł czas na stworzenie tekstu dla strony. Sposób, według którego tworzy się treść, musi polegać głównie na czynności, która będzie wykonana przez odwiedzającego po przeczytaniu zawartości strony. Jeśli chcemy, żeby użytkownik po przeczytaniu treści ruszył do określonej podstrony, wszystko, co musimy zrobić to napisać tekst, który będzie zachęcał do wykonania tej czynności. Musi być on przyciągający i atrakcyjny. Nie można także zapomnieć o dodaniu linka pod koniec tego tekstu.
Kilka wskazówek, które są bardzo ważne
1) Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że niektóre wyszukiwarki internetowe nie rozpoznają Meta Description tagu. Te maszyny wyszukujące najczęściej pobierają kilka pierwszych linijek i pokazują je w opisie na SERP (search engine result page). Więc warto upewnić się, że pierwsze słowa na stronie są atrakcyjne i przyciągające dla istoty ludzkiej.
2) Nie zapominajmy, że duża liczba zdań na stronie powinna zawierać słowa kluczowe, które są ważne. W żadnym wypadku nie mogą być to słowa oderwane. Jeśli umieszczamy jakieś hasło, przekonajmy się, że ma ono gramatyczny sens i że odwiedzający podczas czytania nie odczuje częstych powtórzeń. Co ważne – postarajmy się powtórzyć słowo kluczowe jeden raz na początku i jeden raz na końcu strony, oczywiście w miarę możliwości.
3) Strona winna zawierać akapity średniej długości, maksymalnie 3-4 zdania. Rzecz w tym, że internauci z reguły nie mają czasu na czytanie długich akapitów.
4) Linkowanie do innych podstron z słowem kluczowym w anchorze jest także bardzo ważne.
5) Jeśli jest to możliwe, linkujmy do innych witryn zawierających słowa kluczowe w nazwie. Może się to odbić na pozycji strony z linkiem.
6) Nie ma określonej zasady co do liczby słów na stronie. Z reguły ilość słów powinna wynosić około 500-600. W każdym razie, jeśli słowa na stronie są mniejsze lub przekraczają ten limit, nie ma to dużego znaczenia.
Kiedy jesteśmy na etapie przygotowywania strony, upewnijmy się, że zawiera ona w nazwie słowa kluczowe połączone myślnikiem. W tym wypadku strona będzie miała nazwę cerebru-pozycjonowanie.html. Odbije się to na wynikach w niektórych wyszukiwarkach, które przydzielają znaczenie słowom kluczowym zamieszczonym w nazwie pliku.