Problemy z odzyskaniem należności to chleb powszedni dla wielu osób. Zaległe faktury, kontrahenci, którzy nie uiścili opłaty czy też nierzetelni klienci, a nawet osoby prywatne – w każdym wypadku zwykle odzyskanie swoich pieniędzy, które są nam należne jest niesamowicie trudnym, ale również przede wszystkim stresującym zadaniem. Mało kto chce się go podejmować, w efekcie czego często mniejsze kwoty odpuszczamy, darujemy i zapominamy. To spory błąd. Warto dochodzić swoich praw w każdej sytuacji, również kiedy kwota nie jest zawrotna. Jakie mamy rodzaje windykacji? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Windykacja polubowna – czym jest?
Windykacja polubowna oznacza szereg działań miękkich, których zadaniem i celem jest skłonienie i zmotywowanie dłużnika do rozpoczęcia lub przyspieszenia spłaty swoich należności wobec nas. Windykacji polubownej zawiera się o kontakt telefoniczny lub e-mailowy, negocjacje polegające na rozłożeniu kapitału na mniejsze raty, cała strona formalna związana z podpisywaniem dokumentów takich jak ugody oraz przeformułowaniem umów z dłużnikiem. W dużej mierze tego rodzaju windykacja bazuje na dobrych chęciach dłużnika i nie w każdym przypadku będzie skuteczna. Bardzo ważne również jest to wszelkie działania windykacyjne muszą być prowadzone w zgodzie z literą prawa.
Windykacja terenowa – zleć pracę windykatorom terenowym
Są również sytuacje znacznie bardziej skomplikowane, w których musimy chociażby ustalić gdzie znajduje się nasz południk. W tej sytuacji egzekwowanie należności może być znacznie trudniejsze. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnego pola do popisu. Zwykle wykorzystuje się windykacji terenową, która jak sama nazwa wskazuje jest pracą w terenie – zazwyczaj w miejscu, w którym poszukujemy naszego dłużnika i próbujemy nawiązać z nim kontakt oraz ugodę.
Windykacja sądowa – skuteczność i etapy
Ostatnim etapem windykacji zwykle są rozwiązania sądowe. Wiążą się one z nieco większymi kosztami, ale są bardzo często skuteczne i mogą prowadzić do uzyskania komorniczego tytułu wykonawczego. Biura i kancelarie windykacyjne zwykle uznają windykację sądową za końcowy etap prób odzyskania należności.
Rodzaje windykacji dobierane są zwykle pod konkretnego dłużnika. Gdy dłużnik wykazuje chęci współpracy, windykacja polubowna wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. W przypadkach najbardziej trudnych i skomplikowanych warto zdecydować się na windykację w terenie, a kiedy nasze szanse na odzyskanie polubowne długu są niewielkie, warto sprawę przekazać do sądów i skorzystać z windykacji sądowej. W kancelarii Fluence skorzystamy ze wszystkich dostępnych form windykacji.