Każdemu z Was, po głębszym lub płytszym wniknięciu do języka JS nasuwa się jedno proste pytanie: co za jego pomocą można w ogóle zrobić? Jakie są jego możliwości?
Ewentualnie jak powiększyć możliwości JS? Część z Was już pewnie znalazła odpowiedź. Poniższy krótki artykuł jest jednak dla tych, którzy dalej się nad tym zastanawiają 🙂
JavaScript należy do języków z grupy client-side, tzn. wykonywanych po stronie klienta (czyli użytkownika). Program, który zajmuje się interpretacją kodu, to po prostu przeglądarka internetowa (a konkretnie jej fragment, środowisko Java firmy Sun Microsystem). Nasuwa nam się pierwszy prosty wniosek: wykonywanie kodu JS będzie miało miejsce w czasie, gdy użytkownik ogląda stronę. Wiemy też, że gotowy kod JS dostanie z serwera. Jedyne dynamiczne zmiany, jakie można wykonać, nastąpią po stronie klienta. A więc nie można zmienić niczego na serwerze, nie stworzymy zatem żadnego licznika wizyt, księgi gości, forum itp. Można za to „bawić” się swoim komputerem (do pewnego stopnia oczywiście).
Za pomocą JS jest możliwa tylko edycja danych przechowywanych w tymczasowej pamięci komputera, oraz ewentualnie wymuszanie zmian, nazwijmy to, trwałych (np. dodanie strony do ulubionych). Jednak te ostatnio możliwości są bardzo ubogie, i działają tylko pod MS Ineternet Explorer. Możliwa jest również swoista zabawa zawartością okna przeglądarki jak i samą przeglądarką. Można przesuwać, zmieniać rozmiary okna przeglądarki, wyłączać paski zadań, wywoływać specyficzne okienka dialogowe itp. Można również pobierać dane z formularza, nie można ich już niestety wysłać na serwer, a jedynie edytować na komputerze użytkownika (np. kalkulator).
Można również sprawić, by strony były dynamiczne również pod względem graficznym. Pod HTML-em tworzymy warstwy, które później pod JS przesuwamy, ukrywamy itp. ? są to bardzo ciekawe efekty. Inna sprawa, że nie można z nimi przesadzać.
Ostatnia sprawa, na jaką chcę zwrócić uwagę w tym artykule to przeglądarki. Jak już wspomniałem, to one interpretują kod JavaScript. Niestety, nie są one wyposażone w identyczne środowiska, a więc różne przeglądarki różnie wykonują skrypty. Np. pod IE wszystko może pięknie działać, a już pod najnowszą wersją Opery wszystko może się walić. Jedyną metodą na ominięcie tego problemu jest testowanie skryptów pod różnym oprogramowaniem i optymalizacja kodu – czyli napisanie go tak, aby był interpretowany tak samo (albo chociaż podobnie) pod wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami.
Zapewne nie powiedziałem o wszystkich możliwościach JavaScript, jednak mam nadzieję, że trochę Cię zainteresowałem tym językiem, drogi Czytelniku.