Aby poruszać się po WWW potrzebny jest dostęp do sieci internet oraz program komunikujący się z serwerem WWW i umiejący zinterpretować pliki HTML, zwany przeglądarką.
Uwaga: Artykuł opublikowany w 2002 roku jest obenie nieaktualny, ale warto zobaczyć jak wojna przegladarkowa wyglądała jeszcze kilka lat temu…
Początkowo, gdy w sieci znajdowały się wyłącznie dokumenty tekstowe, przeglądarki były nieskomplikowane. Jednak obecnie przeglądarki tekstowe (np.: Lynx) mogą już nie wystarczać, i zamiast oczekiwanego dokumentu może pojawić się zachęta do ściągnięcia przeglądarki graficznej. Jednak ze względu na możliwość pracy w środowisku tekstowym tego rodzaju przeglądarki są wciąż popularne.
Pierwszą przeglądarką tekstową był z firmy NCSA (National Center for Supercomputing Applications). Pomimo, że była pierwsza – nie zdobyła większej popularności. Obecnie jedną z najpopularniejszych przeglądarek (choć nie najlpopularniejszą) jest Netscape Navigator firmy Netscape, tak że nazwa firmy jest jednoznacznie kojarzona z poruszaniem się po WWW.
Potrafi ona przeglądać listy dyskusyjne, obsługiwać pocztę, połączenia ftp, gopher itd., wyświetlać grafikę, animacje, odtwarzać dźwięki, wyświetlać ramki, interpretować JavaScript itp. Istnieje także zestaw programów pomocniczych, tzw. wtyczek (plug-in), umożliwiających poprawne interpretowanie jakichkolwiek formatów danych, np. podglądanie i rozpakowywanie archiwów, wyświetlanie dokumentów postscriptowych itd.
Obecnie (2002) jest dostępna najnowsza wersja przeglądarki Netscape: Netscape Communicator 6, zawierająca m.in. kreator stron WWW. Microsoft pozazdrościł kiedyś popularności Netscape i w krótkim czasie wypuścił swój własny program do poruszania się po WWW. MS Internet Explorer (obecnie wersja 6) był bardzo zbliżony funkcjonalnością do pamiętnego Netscape Navigatora 3. Współpracował z Javą, VRML, technologią ActiveX. Obsługiwał też kilka nie interpretowanych przez Netscape Navigatora rozszerzeń języka HTML (i vice versa).
Obecnie dwa wyżej wymienione programy są chyba obecnie najpoważniejszymi konkurentami na rynku przeglądarek. Oprócz nich istnieją także inne, np. Mozilla, WorldView, przeglądarka umożliwiająca pokazanie trzeciego wymiaru (współpracuje z VRML), czy HotJava, przeglądarka napisana w całości w języku Java firmy Sun Microsystems, lecz, jak dotąd nie zdobyły większej popularności.