Wszyscy dobrze wiemy, że życie kołem się toczy. Słyszeliśmy zapewne, że fortuna się toczy owocem. Ale toczenie dla wielu ludzi to proces zupełnie odrębny od powszechnego ruchu obrotowego z postępowym (ruchu płaskiego), to proces obróbkowy wykorzystujący centra obróbcze takie jak tokarki CNC do usuwania materiału celem uzyskania produktu będącego kształtem obrotowym. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczę.
Tokarki CNC wykorzystują wrzeciono obracające przedmiot obrabiany oraz osie liniowe za pomocą których przemieszczają narzędzie (np. nóż skrawający) do uzyskania dowolnego okrągłego kształtu wykonanego z metali, tworzyw lub innych materiałów. Śruby? Możemy je toczyć. Wały silników? Również. Sworznie zawiasów? Złączki hydrauliczne? Piasty rowerowe? Tarcze hamulcowe? Oczywiście. Wszystko co wydaje się nam okrągłe wykonywane jest zwykle za pomocą tokarki CNC reprezentującej większą grupę obrabiarek znaną jako centra obróbcze.
Nie trudno zauważyć, że niemalże wszystkie przedmioty codziennego użytku mają w sobie „coś okrągłego”, i to „coś okrągłego” pewnie zostało kiedyś wytoczone. W procesie toczenia obraca się wałek będący tzw. przygotówką a narzędzia takie jak noże skrawające, wiertła czy gwintowniki nie poruszają się obrotowo. Pozwala to na wykonywanie powierzchni cylindrycznych zewnętrznych, otworów, stożków, łuków i też właściwie dowolnych kształtów o przekroju okrągłym, a pełna synchronizacja osi wzdłużnej z obrotową umożliwia również nacinanie gwintów.
Dla tych z nas którzy znają proces frezowania i nie obce są im centra obróbcze CNC typu frezarki CNC zakup tokarki CNC może nie być jednak taki prosty – mimo ogólnych podobnych założeń są to produkty zupełnie inne korzystające ze zgoła odmiennej technologii. Poprawny dobór tokarki CNC dla takich osób to przede wszystkim kontakt z profesjonalną firmą dostarczającą kompleksowe rozwiązania w dziedzinie obróbki skrawaniem która poza samą maszyną dostarczy narzędzia, programy, technologię i będzie w stanie przeszkolić operatorów i wdrożyć produkcję. Co jeżeli, jednak, toczenie nie jest nam obce? Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą być centra obróbcze „z drugiej ręki” które możemy znaleźć np. na portalu Obrabiarka.pl który dedykowany jest właśnie zakupom i sprzedaży maszyn, narzędzi i elementów eksploatacyjnych związanych z obróbką skrawaniem.